Kvalda nevyšla zcela podle představ, ale důležitý je POSTUP!!!

S odstupem se vracíme ke kvalifikaci do Českého poháru žákyň. Celkem 48 družstev se o víkendu utkalo ve 4 městech (Bílovec, Brno, Praha, České Budějovice) o 32 postupových míst, které se pro první kolo ČP rozdělí do dvou osmiček zvlášť pro Čechy a pro Moravu. Svitavy územně spadají do moravské části volejbalové republiky, bojovat o postup jsme jeli do Brna.

Zde byly dvě šestičlenné základní skupiny. Postup mělo zajištěno prvních osm celků. Nasazení do skupin se nám nelíbilo hned, jak přišlo mailem. Na svazových stránkách dne 10.10. vyšlo sdělení, že systém kvalifikace a rozdělení do skupin bylo určeno Komisí mládeže a koordinátorem mládeže Alešem Novákem (a to bez uvedení klíče pro nasazení). Nespokojených a překvapených bylo asi více. Už jen to, že všechna přihlášená družstva z Pardubického kraje startují v jedné šestici, je zvláštní. Přijímáme hozenou rukavici a vydáváme se bojovat o účast v této prestižní a kvalitní soutěži.

V prvním zápase nás čeká nejlepší tým skupiny - domácí KP Brno. V předchozím utkání si hravě poradil s Lanškrounem, kdy naše "sousedky" nedokázaly sklepat deku, která na ně spadla na začátku utkání, ačkoliv by mohly být Brnu rovnocenným soupeřem. Ještěrky byly trochu nervózní, ale určitě se těšily, až se konečně dostanou do hry. A musím říct, že zápas proti Brnu byl z volejbalové stránky ten nejlepší v kvalifikaci. Holky se nebály útočit, bojovaly v poli, bohužel, z nahrávaček byla cítit nervozita při každém úderu. V prvním setu nás trápila prudká plachta soupeřek. Ve druhém jsme se s ní poprali mnohem lépe, vedeme a nechybujeme v útočném servisu, nutíme domácí vzít timeout. Bohužel koncovku si zkušené soupeřky hrající extraligu kadetek hlídají. Nicméně se zápalem jsme spokojeni. Věříme, že nervozita už v dalším utkání opadne a že takto pěkný volejbal budeme hrát dál.

Druhý soupeř Slávia Hradec Králové je pro nás méně známý. Čekáme vyrovnaný boj. Bohužel čekáme marně. Hradec nás drtí servisem a ulívkami. Nic nezmůžou rady trenérů ani povzbuzování kluků, kteří se v zápasové pauze přijeli podívat, jak se nám daří. Špatně odehraný zápas, kam se poděla chuť hrát a vyhrát, netušíme. Prohráváme 2:0, naše trápení pozoruje Lanškroun, který se do nás vzápětí pouští. Ještěrky se vůbec nestihly probrat a první set ztrácíme s rozdílem třídy, kdy nás opět trápí přihrávka a vlastní chyby. Lanškrounským hráčkám stačí pouze půjčovat nám míč a nepřešlapovat na podání. Ve druhém setu se (naštěstí) síly vyrovnávají, naše holky konečně začínají hrát. Dostáváme se do vyrovnané koncovky, ještě otáčíme 23:24, ale chybou na servise darujeme vítěztví konkurentkám z KP.

Uf, tři zápasy za námi, dva z toho skoro katastrofa, co s tím? Na hřišti byly všechny, bojová nálada nikde, úsměv taky nikde, ale dotazy, jestli ještě můžeme postoupit tu jsou... tak snad se proberou na ZÁPAS dne. Ze systému kvalifikace je jasné, že nesmíme být poslední ve skupině. Pokud budeme 5. a v neděli porazíme všechny soupeře, máme postup ve svých rukách. Souběžně hrající skupina je na první pohled mnohem jednodušší, sice je zde silný Prostějov "A", ale další dva týmy jsou v kategorii hratelných a 3 se zdají být opravdu slabé... ALE my chceme mít co nejlepší výchozí pozici a nespoléhat se na to, že je někdo slabý, to se v žákyních opravdu nemusí vyplatit.

Klíčové utkání proti Prostějovu "B" začínáme koučovat v tandemu Pája, Monty (kdo neví, jedná se o nového maskota Ještěrek). Na hřišti nejsilnější sestava s Kačkou na náhře, Luckou na účku, Sárou a Verčou Vondrovou na bloku, Terezou a Hary na smeči. Monty má namále, vstupujeme do utkání 0:5. Přijem a vlastní chyby. Protihráčky jsou menší, asi i mladší, ale bojují a snaží se. U nás to vypadá na funus. Snažím se prvním tajmem zastavit soupeře a v klidu vysvětlit, že takto to prostě nejde. Naštěstí děvčata začnou hrát a přestanou chybovat. Soupeř nemá tak nebezpečný servis, takže vcelku pohodově dohráváme set 25:17. To nás uklidňuje, nestřídám, vítězná sestava se nemění, klíčový zápas!

Rozjíždíme mašinu a brzy vedeme, soupeř se pomalu ztrácí a všichni (včetně mě) si myslíme, že už je vyhráno, vedeme 23-14. Velký omyl! Nedaří se otočit postavení s nahrávačkou v zóně V. Servismence jak na potvoru zrovna podání jde a jde a jde. Při druhém tajmu už opravdu křičím, vidím jen kuželky, od kterých se míč nekontrolovaně odráží všemi směry. Bez mluvení, bez čehokoliv, co už od soustředění trénujeme. Zadní Kačka už ani neví, jakým ramenem se k síti má otočit. Stav 23:24 přihráváme míč hodně na síť, Kačka skáče a ve výskoku blokem pokládá míč na zem k soupeři. Trenér Prostějova protestuje, Kačka dělá, že se jí to netýká, stojí přímo před rozhodčím, kam se dotočila zezadu. Rozhodčí pokrčí rameny, nesouhlasně kývne a jedeme dál. Set za velkého úsilí dotáhneme do konce a já nevím, jestli mám jít na panáka. Možná by ho potřebovaly i holky. Nicméně to nutné minimum, které bylo nutné v sobotu uhrát, už bylo splněno.

Poslední zápas skupiny s Moravskou Třebovou se zpočátku vyvíjel dobře. Ještěrky dobře přihrávaly, dařilo se hrát přes střed a pokládat tvrdé míče do pole neuvěřitelně polařsky šikovných hráček (napsala bych Třebovaček, ale nevím, jestli bych tím hostující hráčky z Bílovce nenaštvala). Vedeme, ale kolem stavu 20 skládáme zbraně a odevzdáváme set a následně i celý zápas soupeřkám. Ve druhém setu nic, opravdu nic nešlo. Konec se nám vůbec nepovedl, přitom výhra by nestála tolik úsilí, ale když se nedaří, tak se nedaří. Pouštíme to z hlavy a soustředíme se na nedělní zápasy, které pro nás budou klíčové všechny. Hlavní bude nekazit, všechny týmy jsou na herně nižší úrovni, než jakou předvádíme na trénincích. Bude důležité, zda se Ještěrky ke svému tréninkovému projevu vrátí, nebo zda zůstanou na úrovni sobotního výkonu.

V neděli začínáme v tělocvičně ZŠ Milénova v Lesné. Prvním soupeřem nám je Junior Brno. S přehledem vyhráváme první set, hodně bodů uhráváme servisem. Do druhého setu nechám odpočívat Lucku a družstvo opět vstupuje s bodovým mankem 0:5. Střídající Markéta na tom nemá žádný podíl. Ještěrky se však brzy dostávají do vedení a řídí se pokynem nekazit. Míče půjčujeme soupeři, který si s ním poradí sám. Hladká výhra nás povzbudí, optimismus je cítit i mezi hráčkami, které ví, že dnes musíme vše vyhrát, pokud chceme pomýšlet na postup.

DDM Brno je opravdu nejslabší účastník naší kvalifikační skupiny. Necháváme odpočívat Sáru, Hary a Verču Vondrovou, nahrává Barča, na účku Lucka, útočí Markéta a Tereza, na bloku Kačka a Verča Hendrichová. Vyhráváme o parník, oba sety si holky užívají.

Máme splněno a přesouváme se zpět na do haly na Vodové, kde nás čeká přímý souboj o postup s týmem Jopeco Náchod. Papírově to má být nejsilnější nedělní družstvo. Velký otazník v hlavách trenérů, jak postavit holky, aby byly pozorné, namotivované, jezdily o každý míč a povzbuzovaly se. Alchymie... Nahrává Kačka, blokuje Vondrovka se Sárou, Lucka to jistí z účka, na smeči Tereza a Markéta. Vyhráváme jasně, není pochyb, kdo je lepší tým. Postup je zajištěn. Po sobotním trápení přichází v neděli velký oddech.

Celou kvalifikaci si s námi "užil" Roman Kocián a taky Marcela Dědková, svůj podíl si vyčerpali i Mašlánovi, pan Dědek, Dana Kociánová a náš Peťulín. Snad to na nikom nezanechá následky a uvidíme se příště na 1. kole Českého poháru ve 2. osmičce skupiny Morava.

Doteď nebyly uveřejněny výsledky víkendové kvalifikace, takže nemáme potvrzené, kdo opravdu postupuje a s kým se dál, neznámo kde, POPEREME o účast ve finálové části ČP (máme zajištěnou účast v 1. a 2. kole, po kterém se slučují skupiny Čechy a Morava, počet účastníků se snižuje ze 32 na 24, se soutěží se rozloučí čtyři celky z každé skupiny dle pořadí po 2. kole).