V nových dresech k šesti bodům

Hned v úvodu musím zmínit, že tradiční dopisovatel ze sportovních bojišť - Číža, pomáhal brněnským mužům v boji o prvoligové body, a proto jeho čtivý a nenapodobitelný styl psaní musíte dnes oželet a vzít za vděk poněkud suchopárnějším a méně záživným popisem událostí tohoto víkendu.

Sobota jako vymalovaná, azuro nad hlavou, nové dresy, připravený centr-kurt v domácí hale - co více si přát, snad jen vítězství. A i to přišlo a hned v dvojitém provedení.

Vítězství se ale nerodilo snadno. Naším soupeřem byly Benátky nad Jizerou, po Liberci další tým, jehož mužské áčko hraje extraligu. Soupeř dorazil pod vedením asistenta trenéra, protože trenér Aleš Dittrich plnil hráčské povinnosti za extraligové družstvo. Nám to však hru příliš neusnadnilo.

Po rozcvičení svým hvizdem zahájil první set arbitr tohoto utkání, František Harašta. Úvod zápasu byl z naší strany poznamenán poněkud vlažným rozcvičením a našim útokům tak chyběla razance, přestože příjem nebyl špatný. Úvodní složení týmu bylo N: Lukáš S., S: Štěpán H., Mirďas O., B: Jirka S., Filip S., U: Saša K., L: Johy J. V koncovce setu se nám podařilo získat si bodový náskok, který jsme udrželi až do těsného vítězství. V druhém setu pokračoval náš útlum, soupeř se na rozdíl od nás zlepšil, potrápili nás zejména sourozenci Kramarovičovi - jak v útoku z účka (1), tak i středem a nepříjemným podáním (11). Naštěstí nás první dva sety dostaly do správné provozní teploty a naši borci se výrazně zlepšili ve všech herních činnostech a svými zákroky v poli ukázali, že chtějí těmi, kdo zvítězí. Diváky za jejich věrnost i trpělivost odměnili několika hodně povedenými útočnými akcemi (pro trenéry potěšující, že ze všech postů). Ve spojení se zlepšeným podáním to znamenalo zisk třetího setu s poměrně komfortním náskokem. Čtvrtý set už měli kluci pevně v rukou a výkon z předchozího setu ještě vylepšili a zrodilo se tak první tříbodové vítězství sezony.

1.zápas: SY-Benátky n.Jizerou 3:1 (23,-18,19,13)

sestava 1.set N: Lukáš S., S: Štěpán H., Mirďas O., B: Jirka S., Filip S., U: Saša K., L: Johy J. (střídání U: Adam T.)

sestava 2.set N: Lukáš S., S: Štěpán H., Vojta Š., B: Jirka S., Šimon Š.., U: Saša K., L: Johy J. (střídání U: Adam T., S: Mirďas O.)

sestava 3.a 4. set N: Lukáš S., S: Štěpán H., Mirďas O., B: Jirka S., Šimon Š., U: Saša K., L: Johy J.

Do druhého zápasu jsme nastoupili v sestavě z posledních dvou setů s cílem přesvědčit soupeře, že dnes nemá šanci na vítězství a připravit si do dalších setů půdu pro vyzkoušení různých variant hráčských sestav. Místo jednoznačného vítězství přišel boj o každý míč, který v závěru díky tříbodové minišňůře a kombinace zkušenosti a štěstí zvrátili naši borci na svoji stranu. Protože se záměr “uzemnit” soupeře nevyšel na 100%, do druhého setu nastoupila pozměněná sestava.

Druhý set byl ve znamení zvýšené bojovnosti a soustředění na hru, což rezultovalo v pohodový zisk druhé sady s osmibodovým náskokem. Třetí set, který podle průběhu měl být setem posledním, byl ve skutečnosti přesným opakem. za stavu 7:8 se naše hra zhroutila, Benátky se zlepšily a v podstatě na dvě rotace (5-ti a 8-mi bová šňůra za sebou), kdy je nezastavily ani time-outy a střídání, rozhodly o svém vítězství v této části hry.

Následující dějiství začalo hrůzostrašně. Když opustil podání první soupeřův hráč, byl na ukazateli stav 0:5! Kluci však nesložili zbraně a oplatili stejnou mincí a další změna na podání byla již za stavu 7:5 pro naše barvy. Rozkolísanost všech hráčů potvrdila další tříbodový break soupeře, který se dostal do těsného vedení. Následující pasáž se již začala podobat mužskému volejbalu a obě strany předváděly zajímavý volejbal se zákroky, které se zasloužily uznání. Žádná ze stran nedokázala získat bodovou převahu a tak jsme do koncovky vstoupili s jednobodovou ztrátou, kterou se nám nedařilo od první třetiny setu dohnat. V poslední chvíli ale kluci prokázali srdce a třemi body za sebou získali první mečbol.

Scénář tohoto zápasu však nebyl ještě u konce. Bodová přetahovaná pokračovala, možnost ukončit set měla obě družstva, naši kluci ale chtěli vítězství o něco víc a když přišla soupeřova chyba, stav se zastavil na číslech 29:27 pro svitavské “bejky” a my jsme si tak mohli připsat do tabulky další tři body za vítězství 3:1.

2.zápas: SY-Benátky n.Jizerou 3:1 (22,17,-15,27)

sestava 1.set N: Lukáš S., S: Štěpán H., Mirďas O., B: Jirka S., Šimon Š, U: Saša K., L: Johy J.

sestava 2.set N: Lukáš S., S: Peťa L., Mirďas O., B: Jirka S., Šimon Š., U: Vojta Š., L: Johy J. (střídání B: Filip S.)

sestava 3.set N: Lukáš S., S: Peťa L., Mirďas O., B: Jirka S., Filip S., U: Vojta Š., L: Johy J. (střídání S: Štěpán H., U: Adam T.)

Závěrem: Potěšily momenty, kdy kluci ukázali chuť se porvat o míč a zahráli výborné údery v poli nebo alespoň snahu míč vybojovat. Hráči prvního sledu zvýšili svoji aktivitu v útoku (buď přímo útokem nebo úspěšným navázáním soupeřova bloku a uvolněním prostoru pro smečaře), práce nás čeká ještě na preciznějším načasování rozběhu a ještě vyšší frekvencí náběhů na útok. Smečaři si zaslouží pochvalu za pestřejší paletu použitých úderů v okamžiku, kdy soupeř odhalil jejich oblíbený úder a postavil na něj obranu. Příjem podání i první míč byl oproti předešlým zápasům odehrán kvalitněji, nicméně k ideálu nás kus cesty stále čeká. V části hry, týkající se “hlavy”, je potřeba udržet déle soustředění na hru a pozornost na míči. Musím se opakovat, ale nejvíce mne potěšilo, že kluci v sobě mají chuť bojovat a porvat se o vítězství, na nás trenérech teď bude najít to správné “tlačítko”, kterým se spouští.

Další zápas nás čeká již tuto sváteční středu a cesta povede do České Třebové, kde nás bude hostit momentálně vedoucí družstvo soutěže.

Další fotky na facebook.com/volejbal.svitavy.

Warning: Table './volejbal/accesslog' is marked as crashed and should be repaired query: INSERT INTO accesslog (title, path, url, hostname, uid, sid, timer, timestamp) values('', 'node/3345', '', '172.20.0.29', 0, 'rev5bkcn3rduaqtle7qdbaqb8j350sfj', 0, 1713541224) in /srv/www/htdocs/volejbal/drupal/includes/database.mysql.inc on line 174