V Itálii se hraje finále, stav série 1:1

V pondělí večer se v hale PalaTrento odehrál první finálový zápas série A1. Střetl se zde domácí tým Itas Diatec Trento s týmem Copra Nordmeccanica Piacenza. Tedy stejná finálová dvojice jako loni. Výhodu domácího prostředí mělo Trento a to proto, že po základní části ligy bylo na druhém místě, kdežto  Piacenza byla až pátá. Trento mohlo mít také výhodu v tom, že svá semifinálová utkání zvládla ve třech zápasech, kdy porazila Cuneo, naopak Piacenza hrála  pět v zápasů a sérii ukončila až tři dny před finále. Tak jak to tedy dopadlo?

Trento - Piacenza 3:2 (25:18, 17:25, 21:25, 25:14, 17:15) MVP Nikola Grbič

Před zaplněnou halou, ve které se sešlo 4420 fanoušků nejen Trenta, ale i Piacenzy, se v pondělí večer rozehrála bitva o „scudetto“, tedy o vítěze italské ligy. Českého fanouška může těšit, že v týmu Piacenzy nastoupil do základu blokař Michal Rak a na palubovce byl hodně vidět. Hned od prvních výměn bylo jasné, že to bude bitva o každý míč, i když v průběhu prvního setu si domácí Trento vytvořilo mírný náskok, který si udrželo až do konce setu. Trochu se zdálo, že Piacenza je mírně unavená a nemá takovou vůli po vítězství, ale opak byl pravdou. Ve druhém setu hosté zlepšili servis a díky špatné přihrávce eliminovali trentské útočníky, zejména pak Matěje Kazijského, který byl v závěru setu střídán.

Ve stejném rytmu pokračoval i set třetí a především opět zásluhou skvělého servisu (kde hodně „tlačil“ Michal Rak) se hosté dostali do vedení, které nakonec udrželi a ujali se vedení 2:1, i když na konci tohoto setu bylo jasné, že se Trento dostává zpět do hry a to i díky blokům smečaře Winiarského, který si nakonec připsal 4body z této činnosti. V následující čtvrté sadě pak domácí pokračovali ve vysokém tempu a nedali hostům téměř žádnou šanci na ukončení utkání. Zlepšili servis, dařilo se jim blokovat Zlatanova (na kterém byla znatelně vidět nervozita - všimli si toho především komentátoři TV Sky) i Marshalla a jednoznačně tuto sadu vyhráli.

A opět to vypadalo, že už je Piacenza zlomená, když si její trenér musel vybrat v tie-breaku druhý time out za stavu 7:2 pro domácí. Také změna stran proběhla za příznivého stavu pro Trento a to 8:4. Trpělivou hrou se Piacenze podařilo snížit na 9:12 a následně vyrovnat na 14:14.Za stavu 15:15 šel na servis brazilský univerzál Vissotto, který po neúspěšné smeči Piacenzy svým tvrdým útokem vybojoval další matchball a sám pak ukončil zápas „šťastným esem“, které se otřelo o pásku a spadlo pod nohy  Marshallovi.

Trochu statistik:

Trento: body celkem 76, body ze servisu 6, příjem 51%, body z útoku 58, úspěšnost útoku 49%,bloky 12, Kazijski: 18 bodů, 2esa, Winiarski: 18 bodů, 2esa, 4bloky, Visotto: 23 bodů, 1eso, 2bloky

Piacenza: body celkem 72, body ze servisu 3, příjem 53%, body z útoku 58, úspěšnost útoku 50%, bloky 11, Marshall: 22 bodů, 3bloky, Zlatanov: 18bodů, 1blok, Bravo: 12bodů, 1blok, Rak: 8bodů, 3bloky

Piacenza -Trento 3:1 (25:21, 25:18, 25:20, 25:15) MVP Hristo Zlatanov

Více než čtyři tisíce fanoušků si našly cestu na druhé finálové utkání mezi domácí Piacenzou a hostujícím Trentem. To přijelo s vedením 1:0 na zápasy, ale dal se opět očekávat tvrdý boj. Už na začátku utkání bylo jasné, kdo je na hřišti doma a celý zápas byl jednoznačně pod taktovkou Piacenzy. Tu skvěle dirigoval nahravač Meoni a hráči Trenta jen obtížně četli jeho hru a málokdy se jim podařilo zablokovat skvěle hrajícího Zlatanova, Marshalla i oba středové hráče Bjelicu a Michala Raka. Právě český blokař nastoupil do zápasu ve skvělé formě a když dal za stavu 5:1 eso, donutil trenéra hostí Stoytcheva vzít si první oddechový čas. Ten Trentu příliš nepomohl a do technického time outu šli za stavu 8:2 pro Piacenzu. Trento se snažilo reagovat na vývoj setu také tvrdým servisem, což se dařilo pouze smečaři Winiarskému. Ovšem Marshall a Zlatanov byli k nezastavení. A když na konci setu Winiarski zaútočil do autu a následně zkazil servis, získala pro sebe Copra hladce první set.

Ve stejné režii se odehrával i set druhý, ve kterém hodně chyboval přemotivovaný Vissotto. V jednom článku v italkém tisku ho dokonce nazvali Ježíškem neboť Piacenze věnoval v tomto utkání svými chybami spoustu bodů a další snadné vítězství v setu. Pokud chtělo Trento ještě bojovat o prodloužení zápasu muselo bezpodmínečně vyhrát třetí sadu a to se jim také povedlo. Bohužel hned v úvodu byl střídán Michal Rak a to pro bolest v pravém koleni. Do hry už se potom nevrátil a na jeho místě hrál Němec Dunnes. Tento set byl hodně vyrovnaný, ale zásluhu na vítězství Trenta měl tentokrát Matěj Kazijski. A nejen on, upřímně řečeno Trentu také pomohlo několik chyb Piacenzy, jako např. útok do sítě Bjelici či přešlap pod sítí Brava. Ani tento set Piacenzu nezlomil a v poklidu si dokráčela pro vítězství v zápase, když si hned v úvodu vytvořila pětibodový náskok a ten pak ještě narůstal. V koncovce setu vedli domácí dokonce 21:10. V závěru setu nepomohlo ani střídání nahravače Grbiče, kterého nahradil Polák Zygadlo. Piacenza doma jasně zvítězila a v neděli se v hale Trenta odehraje třetí finálový zápas.

Statistiky:

Piacenza: body celkem 71, esa 7, příjem 57%, body z útoku 55, úspěšnost útoku 53%, body z bloku, Zlatanov: 18 bodů - 2esa, příjem 67%, 3 bloky, Marshall: 17bodů, 67%, 1 blok, Rak: 5 bodů - 2esa, 1 blok

Trento: body celkem 51, esa 1, příjem 53%, body z útoku 45, úspěšnost útoku 41%, body z bloku 5, Kazijski: 16 bodů - 1eso, příjem 32%, 3 bloky, Winiarski: 10 bodů, příjem 67%, Vissotto: 17 bodů

Sunny

© 2007-13 Luboš Branda & volejbalový oddíl TJ Svitavy

powered by Drupal - template FlorAll