Zítra (pátek 29. února) začíná v polské lize play-off. Jedním ze zástupců českého volejbalu, který bude bojovat o polský titul, je reprezentační univerzál Jakub Novotný.
Tvým současným klubem je polský Kedzierzyn. Před tím jsi ale prošel několika kluby v různých zemích. Namátkou si vzpomínám Francii, Řecko a Itálii. Mohl bys srovnat tvá jednotlivá angažmá? Kde se ti líbilo nejvíc?
Všude bylo fajn, každé angažmá mělo svá pro i proti. Nejradši jsem měl ale Itálii. Jsou tam vřelí lidé a super kuchyně. Volejbalem tam dost lidí žije. Navíc Milano, kde jsem hrál, je metropolitní město a život tam je fantastický. Občas drahý, ale fantastický. A navíc i jazyk se mi libil a nejlépe jsem se jej naučil.
Jak se se spoluhráči a trenéry v Kedzierzynu dorozumíváš? Snažil ses naučit polsky? V tvém případě by to asi nebylo moc těžké, protože čeština je hodně podobný jazyk, ale jak je na tom tvůj spoluhráč Němec Bakumovski?
Dorozumívám se česky nebo spiše česko - polsky. Je to taková hatmatilka, ale domluvíme se. Bakumovski je původem Ukrajinec, navíc umí hodně řečí, takže se domluví polsky a já se s ním bavím italsky, framcouzsky, českopolsky a s jeho ženou anglicky.
Kdy začíná v polské lize play-off, jaké jsou vaše vyhlídky a jaké si vedení představuje vaše konečné umístění v lize?
Play-off začíná v pátek a naše vyhlídky jsou být 4., 5. nebo 6. Tak uvidíme, liga je velmi těžká a vyrovnaná. Já osobně to tipuju na páté místo.
Polsko je o dost rozlehlejší země než ČR. Jak cestujete na zápasy? Jezdíte až v den utkání nebo den předem?
Cestujeme busem a je to dost hrozný, protože inrastruktura je katastrofa. 300 kiláků jedeš šest hodin. Vůbec nevím, jak chtějí pořádat EURO 2012. Chybí jim asi 10 milionů kilometrů dálnic. Na zápasy jezdíme den předem a hned po utkání se vracíme zpět.
Je v Kedzierzynu ještě nějaký jiný sport na top úrovni, nebo je volejbal v tomto městě na prvním místě?
V našem městě je volejbal na prvním místě. Když vyhrajeme, každej tě zdraví, když prohrajeme, tak nesmíš do hospody.
V polské lize hrají bývalí reprezentanti Karel Kvasnička a Přemysl Obdržálek. Jak se jim daří? Probojují se jejich týmy do play-off?
Karel hraje v Rzeszowě - v základní části skončili na 5. místě a Přema hraje v Radomi, která skončila na 7. místě, takže oba budou hrát play-off.
Je v týmech nejvyšší polské soutěže nějak omezen počet cizinců?
V týmu jich můžeš mít kolik chceš, ale na hřišti můžou během zápasu být jen tři. Takřže si musíš dávat pozor, jak střídáš. Zrovna nedávno právě Karlův tým Rzeszow přišel o tři body s Warszawou kvůli tomu, že trenér vystřídal a nevšiml si, že pouští dovnitř cizince za Poláka a tím pádem měl čtyři na hřišti. Po zápase soupeř podal protest a z 3:1 pro Rzeszow se stalo 0:3 (0:25, 0:25, 0:25).
V Polsku je volejbal ohromně populární sport. Polský volejbal dost sledujeme a třeba do Katowic na Světovou ligu a na další akce jezdíme pravidelně od roku 1999. Co je podle tebe příčinou takového úspěchu volejbalu u našich severních sousedů?
Poláci mají jen fotbal a pak hned volejbal. Chybí tady hokej, takže spousta potencionálních fanoušků i investorů míří k volejbalu. V Polsku sponzorují volejbal takové firmy, které u nás dělají hokej (elektrárny, doly, železárny, atd.). Tomu odpovídá množství peněz, a s tím souvisejících faktorů (haly, zázemí, kvalitní hráči, ...). Ještě nejsou na úrovni Itálie, protože jim chybí ligová tradice, ale nároďák mají taky kvalitní. Nejdůležitější je však podle mě neustálý přísun peněz, který zkvalitňuje místní hráčský a trenérský trh.
Polský nároďák hrál letos, podobně jako my, kvalifikaci na Olympijské hry. V přípravě jsme je ve dvou utkáních na Odolce a v Kladně dokázali dvakrát porazit. Oni potom ze své skupiny postoupili do závěrečné fáze kvalifikace v Turecku v Izmiru, my jsme v naší skupině smolně prohráli ve finále s Německem 2:3 a nepostoupili. Poláci ale v Turecku neuspěli a mě zaujal rozdíl mezi jejich nominací na turnaj základní skupiny a finálový turnaj v Izmiru. Chyběli někteří stabilní hráči, zejména univerzál Wlazly, dále pak Szymanski, Kadziewicz, Winiarski, kteří hráli v polském nároďáku loňskou Světovou ligu. Nemáš informace, proč tito hráči nebyli v nominaci? Jednalo se o zranění nebo snad nějaké spory s trenérem Lozanem?
Do Izmiru nejel Schimansky (záda), Wlazly (kotníik) a Winiarski (záda-plotýnka), takže zranění. Samozřejmě se kolem toho vyrojilo spoustu spekulací, Schimanski byl dokonce obviněn že simuluje, ale víš jak, zdraví je zdraví a přece jenom se každý z nich živí klubovým volejbalem. Trenér Lozano v tom určitě nebyl. Dává jim zabrat, ale podle mě i on měl tentokrát maximální zájem, aby jeli v nejsilnějším sestavě.
Ve Svitavách často s nostalgií vzpomínáme na rok 2001. Konalo se u nás soustředění reprezentace s přípravnými zápasy v nově otevřené sportovní hale Na Střelnici. Potom se v září konalo v Ostravě Mistrovství Evropy, kde jsme skončili na 4. místě a ty jsi byl naše hlavní mlátička. Jak ty vzpomínáš na tu dobu?
Na Svitavy vzpomínám velmi rád, prožil jsem tam spoutu krásnejch volejbalovejch i jinejch zážitků. Mám rad Elvise i ostatní fandy. Téměř jediní nás podporovali, i když jsme byli úplně dole - a to je podle mě znak pravýho fandy. To je třeba v Polsku, na rozdíl od Čech, taky.
Tuším, že v loňském roce jsi byl zraněn, psalo se o únavové zlomenině v chodidle. Je to už úplně v pořádku?
Jsem celkem v pořádku, i když v tomhle stádiu mě už neustále trochu něco bolí. Ale zatím nic vážnýho. Takže si tu káru táhnu dál. Už jsem devátej rok v zahraničí a občas jsem dost unavenej.
Jak dlouho bys chtěl ještě v zahraničí hrát a v jakém klubu be ses rád viděl po návratu domů?
Těžká otázka. Nejsem skoro vůbec doma, takže mám jen minimální společenský nebo pracovní kontakty a vlastně mimo volejbalistů nikoho moc neznám. To je nevýhoda života venku. Mám kontrakt ještě na jeden rok (ale sám ho mohu ukončit) v Kedzierzyně. Záležet bude hodně na chuti a zdraví co budu dělat dál. Když bych se náhodou vracel v nejbližší době do Čech, hodne by záleželo na tom, jak by mě onen určitý klub zaujal svými sportovními ambicemi, zázemím a projektem do budoucnosti. Momentálně se mi třeba líbí České Budějovice.
Pátek je přítel Robinsona Crusoe, nebo tvá přezdívka pochází z něčeho jiného?
Nevím sám, jak to vzniklo. Snad od Pátka z Robinsona, nebo taky někdo říkal, že jsem byl v Praze na intru a každý pátek jsem jezdil domů za rodičema. Vymyslel to kluk, co dneska už snad ani nehraje volejbal a bůh ví, kde je mu konec. A pořádně to ví jen on.
A na závěr otázka, kterou jsem pokládal všem klukům z repre, se kterými jsem dělal rozhovor pro náš web: V oddíle máme v přípravkách a v žákovských družstvech kolem 120 malých kluků a holek. Co by jsi jim poradil do jejich volejbalového i mimosportovního života?
Všem bych popřál výdrž a trpělivost. Jak v tréninku, tak v životě. Když něco hned nejde, neznamená to okamžitě, že je to špatný. A navíc: Proč padáme? Abychom mohli jít vzhůru.