A1: Play-off již v plném proudu

Final Four volejbalové Ligy mistrů ovlivnilo i čtvrtfinálová utkání v italské lize. Nikoliv však kvalitou, ale pouze kalendářně. Již ve čtvrtek 26.3. se předehrály zápasy Macerata - Treviso a Trento - Vibo Valentia. Hned v neděli se tato družstva utkala znovu a oba favorité Trento a Macerata se ujali vedení v sérii 2:0.

Naopak týmy Cuneo a Montichiari rozehrály své play-off až v pondělí a to před televizními kamerami. A stejně jako tyto dva týmy v televizním utkání se střetla v úterý večer nejvyrovnanější (tedy alespoň papírově) dvojce Perugia - Piacenza. Tento zápas pro změnu ovlivnilo Final Four Ligy Mistryň, kdy na palubovku Perugie zavítaly týmy z Bergama(IT), Moskvy(RUS), Istanbulu(TUR) a samozřejmě hostitelský tým Perugie. Jen pro úplnost Ligu Mistryň vyhrálo italské Bergamo, které v nádherném zápase plném zvratů porazilo ruské favoritky 3:2. Ale teď už zpátky k tomu, jak se týmy vedly ve čtrvfinálových utkáních.

Macerata - Treviso 3:0 (25:21, 25:21, 25:23) MVP Martin Lébl

Celkem snadno si s obávaným soupeřem poradila domácí Macerata. Tým z Trevisa porazila ve třech setech a stačilo ji k tomu pouhých 72 minut.  Hvězdou zápasu byl jednoznačně domácí nahrávač Valerio Vermiglio, jehož spolupráce s Igorem Omrčenem je čím dál lepší. Igor si v tomto zápase připsal 18 bodů s úspěšností 53% na útoku. Pozadu nezůstali ani oba blokaři, když si jak Brazilec Rodrigao, tak náš Martin Lébl, shodně připsali po deseti bodech. V dresu Trevisa si nejvíce bodů připsal Fei (15b.) a Cisolla (10b.). Mírně za očekáváním tentokrát zůstal blokař Gustavo, který zaznamenal pouze 4 body. Macerata se tedy ujala vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Treviso - Macerata 2:3 (23:25, 25:19, 20:25, 25:23, 13:15) MVP Rodrigao, stav série 0:2

Druhý zápas, který se tentokrát odehrál na palubovce Trevisa byl o poznání vyrovnanější a rozhodovalo se až v tie-breaku. Treviso potřebovalo využít domácího prostředí, protože prohra by znamenala vedení Maceraty už 2:0 na zápasy a stačilo by jí vyhrát už jen jediný zápas, protože letošní čtvrtfinále se hraje na 3 vítězné zápasy. Tentokrát nahrávač domácích Ricardo využil zlepšeného příjmu a hrál pestřejší hru než v Maceratě. Důkazem je i 61% na útoku Alberta Cisolly (celkem 22 bodů) a 21 bodů Feie. Smečaře pak na bloku podržel Gustavo, který sám zaznamenal 9 bloků. Na straně hostí byl největší hvězdou vyhlášen Rodrigao za svých 7 bloků, 9 bodů z útoku a jedno eso. Martin Lébl zaznamenal 8 bodů a největší úderná síla Maceraty Igor Omrčen si připsal 32 bodů s úspěšností 51% na útoku.  Další zápas se odehraje 9.4. na palubovce Maceraty.

Trento - Vibo Valentia 3:2 (22:25, 25:19, 23:25, 25:17, 19:17) MVP Raphael Viera

Trento, které do play-off vstupovalo z druhého místa, se utkalo se sedmým Vibem. To za sebou mělo šest zápasů v řadě, při kterých neztratilo ani set. Přesto však domácí byli jasným favoritem. Vibo ale nemělo co ztratit a do zápasu doslova vlétlo a získalo pro sebe první set. A to hlavní lepší hrou na síti, kdy se Vibu podařilo zastavit Vissotta a také obranou v poli. Další sety probíhaly v podobném duchu. Vibu se dařilo dobře servírovat - 6es i skvěle útočit - Contreras 23 bodů, Diaz 20 bodů.  Nakonec ani toto všechno na šampióna z Trenta nestačilo. Mužem, který zajistil Trentu vítězství, byl smečař Matěj Kazijski, který stanovil rekord v bodech získaných z podání a to počtem 9 es. Ocenit se ale musí hlavně jeho odvaha na servisu, když za koncovou čáru nastoupil za stavu 14:10 pro Vibo v tie-breaku. Hostům stačil bod na ukončení zápasu a k senzačnímu vítězství, které nikdo nečekal. Kazijski však neztratil hlavu a naopak podržel svůj tým čtyřmi esy a srovnáním stavu na 14:14. Domácí nabízenou šanci nakonec využili a v zápase po 128 minutách zvítězili. Ujali se vedení 1:0 na zápasy.

Vibo Valentia - Trento 0:3 (23:25, 23:25, 19:25) MVP Michal Winiarski, stav série 0:2

Fanoušci domácího Viba přichystali Trentu opravdu bouřlivou atmosféru a jak je na jihu Itálie zvykem hnali svůj tým dopředu. Favorit z Trenta však tentokrát nepřipustil žádné překvapení a z Kalábrie si odvezl jasnou výhru 3:0 a vedení v sérii. Oporou domácích byli opět smečaři Diaz a Contreras, kteří dohromady nasbírali 27 bodů a na středu výborně útočící Cozzi, který složil 9 nahrávek z deseti. Na straně hostí byl nejvíce bodujícím hráčem Winiarski (15b.), Vissotto (12b.) a Kazijski pouze 9 bodů a žádné eso. Zápas byl statisticky velice vyrovnaný, protože body dosažené z útoku byly u obou týmů stejné 42. Také procentuální úspěšnost byla vyrovnaná 56% na útoku u Trenta a 55% u Viba. Stejná čísla bychom hledali i na servisu 7 zkažených podání na obou stranách, 3 esa Vibo, 2 Trento. Tak kde se tedy rozhodovalo, když i úspěšnost příjmu mělo Vibo vyšší? Byl to počet bloků, kdy Trento dokázalo zablokovat domácí útočníky jedenáctkrát, naopak Vibo jen pětkrát. Trentu stejně tak jako Maceratě chybí k postupu do semifinále jen jedno vítězství.

Cuneo - Montichiari 2:3 (25:16, 27:25, 22:25, 20:25, 13:15) MVP Robert Horstink, stav série 0:1

Ani 26 bodů, z toho 7 es Wouta Wijsmanse, nejlepšího hráče domácích nestačilo na skvělou hru Montichiari. Domácí měli výborný první set a beze zbytku plnili roli favorita. Dokázali eliminovat nejútočnější hráče hostí a to Gavotta s Horstinkem a pestrou hrou dirigovanou nahravačem Gonzalezem jasně získali první set. I v průběhu druhého setu vše nasvědčovalo tomu, že si jde Cuneo pro hladké vítězství. Do druhého technického tajmu šli domácí za stavu 16:10. Hosté ale neskládali zbraně a trpělivou hrou se dokázali přiblížit až na stav 21:19. Nakonec ale tento minibreak domácím stačil na získání druhého setu. Ve třetím setu ale nastal obrat, který by nikdo nečekal. Cuneo začalo mít potíže na příjmu a následně na útoku. Z tohotu důvodu byl střídán i Petr Pláteník, který nastoupil do základu (11b.), ale ani Manius Abadi příliš nepomohl a tak se Petr na palubovku zase vrátil. Naopak na straně Montichiari byl nechytatelný Robert Horstink (27b.,67%) a Mauro Gavotto (22b.,51%). K tomu se na bloku přidal Andrea Sala, který sám zaznamenal 6 bloků, celkově jich Montichiari získalo 19 oproti 6, kterých dosáhlo Cuneo. V tie-breaku si Montichiari utvořilo mírný náskok, který si dokázalo udržet a zvítězit. Veze si tak z Cunea cennou výhru a vedení v sérii 1:0.

Perugia - Piacenza 1:3 (25:20, 19:25, 20:25, 23:25) MVP Joao Paolo Bravo

Perugia chtěla před domácím publikem navázat na skvělé výsledky ze základní části, což se jí ale podařilo jen v prvním setu. Ten sice nezačali úplně optimálně, prohrávali už 4:9, ale po servisu Gorana Vujeviče bylo najednou vyrovnáno na 9:9. Domácí si začali více věřit a první set získali pro sebe. Ve druhém setu naopak přitvrdila na servisu Piacenza a hlavně skvělý Marshall, který byl na útoku téměř neomylný.  Získal 21 bodů s úspěšností 69%. Na straně domácích byl nejlepším hráčem Christian Savani 20 bodů, 63% a 4 esa. Bohužel se vůbec nedařilo Janu Štokrovi, který se na hřiště vrátil po týdenní pauze a tato pauza byla znát. Zahrál jen na 32% a získal 12 bodů. Piacenza pokračovala ve zlepšeném výkonu až do konce zápasu a ustála tlak, který ve čtvrtém setu vyvíjela Perugia. Šanci na úspěch domácích pohřbil esem Hristo Zlatanov za stavu 21:20 a následně pak další chyba na příjmu domácích za stavu 23:24, kdy servíroval Brazilec Bravo a ukončil zápas. Piacenza vede v sérii 1:0 na zápasy. Odveta se hraje v Piacenze v pondělí 6.4.

Sunny

Warning: Table './volejbal/accesslog' is marked as crashed and should be repaired query: INSERT INTO accesslog (title, path, url, hostname, uid, sid, timer, timestamp) values('', 'node/559', '', '172.20.0.29', 0, 'usa39surdnjpf9k7mbbfnvub5vkm50is', 0, 1713555413) in /srv/www/htdocs/volejbal/drupal/includes/database.mysql.inc on line 174