A1: Padova - Macerata

Náš kamarád a trenér malých volejbalistů z Drásova Robert Urbánek byl minulý víkend v Itálii a při té příležitosti shlédl utkání ligy A1 mezi Padovou a Maceratou. Za oba týmy nastupují v základních sestavách hráči národního týmu Jiří Král (Antonveneta Padova) a Martin Lébl (Lube Banca Macerata). Robertovy postřehy z utkání přinášíme čtenářům našeho webu.

Robert Urbánek: Byl jsem domluven s Jirkou Králem, že se po zápase na chvíli sejdeme a že z něj vytáhnu pár rozumů o A1. Před zápasem na mne počkala Jirkova přítelkyně a zápas jsem tak mohl sledovat z první řady mezi rodinými příslušníky hráčů Padovy.

Padova byla po sedmi kolech bez bodu se čtyřmi vyhranými sety na posledním místě. Naopak Macerata s jednou porážkou na místě druhém. Trochu jsem se obával jednostranného průběhu zápasu, ale opak byl pravdou. Nějak neumím být uplně nestranný divák, takže jsem fandil proti favoritovi.

Padova začala v prvním setu s velkou chutí a hrála líbivý volejbal a po celou dobu těsně vedla. Kolem druhého TTO se to zlomilo a Macerata dala sérii nevynucených chyb. Padova vyhrála první set celkem jednoznačně 25:16. Dokonce byl vystřídán v průběhu prvního setu nahrávač Maceraty Vermiglio.

Jo, ještě k sestavám: Macerata: Lébl, Vermiglio (střídal myslím Monopoli), Omrcen, Swiderski, Martino, Podrascanin (střídal Rodrigao), libero Corsano.  Padova: Král, De Togni (oba blok), Mattera (nahr), Kromm, Maruotti (smeč), Perrazolo (U).

Po prvním setu bylo jasné, že ta pravá bitva teprve začne. Druhý set byl opravdový zážitek. Celý průběh setu až do koncovky byl vyrovnaný. To se tahalo snad po bodu. Těsně před koncovkou se Padova utrhla snad na čtyři body a já si říkal, že jsem přivezl Jirkovi trochu štěstí. Jenže míč je kulatý a Macerata sakra zkušený tým, takže nakonec 1:1 na sety, po druhém setu 26:28.

Po takovém ztrátě téměř vyhraného setu jsem se trochu bál, aby se kluci z Padovy neposr... A ono jo! Tak šílený propad ve třetím setu jsem nečekal. Takový set by mohla odehrát i "štika" naší extraligy ČZU Praha. Trenér zkoušel všechno, střídal co se dalo, na přihrávku dával i zraněného kubánce Gata. Zážitek byl pro mne sledovat střídající účko Maniera. Borec dvametrydeset, vzhled řezníka z Lynchova filmu, kotlety jak potomek Presleyho, v puse žvýkačku, otrávený výraz jako že vůbec musí hrát. A když šel útočit tak podskakoval balony jak drásovský dorostenec. Později říkal Jirka, že to je nějaký objev trenéra a že přišel z ligy B2. Takže třetí ostudný set kde se Padova s vypětím sil doškrabala k deseti bodům na konci setu.

Čtvrtý set, poslední možnost Padovy se vrátit do zápasu. Krásný vyrovnaný set. Mám pocit, že ze začátku Padova pořád dotahovala a po půlce se chytli vedení a drželi to do koncovky o bod nahoře. Všichni už se těšili na tie-break, jenže... jako v druhým setu. Navíc mečbol Jirka útok středem do zdi jak od Floydů a konec nadějí Padovy.

Postřehy:

Omrcen: nekoukal jsem už potom do statistiky, ale on snad nezkazil
Vermiglio: excelentní od druhého setu
Lébl: všechny dirigoval, výborně blokoval, když útočil, tak vždycky nějak netrefil, ale ono to spadlo...
Kromm: německý smečař 212 cm, člověk by nečekal od takovýho habána takovou pohyblivost a celkem i přitahoval.
Král: byla z něj cítit autorita
Rozhodčí: tolik chyb jsem dlouho neviděl, navíc se párkrát stalo, že po dohadech s hráči změnil rozhodnutí
Hala
: na první pohled dost hrozná, ale Jirka říkal, že se tam cítí dobře. Oplechovaná ocelová konstrukce, palubovka jen tak volně položená na betonové ploše a přes palubovku ještě nějaký taraflex. Tribuny montované pozinkované lešení se sedadly, návštěva odhaduju 2000 lidí.

No a mám celou stránku, takže končím, možná se donutím dát do kupy ještě něco z toho co jsme probírali s Jirkou po zápase o trénování, rozdílech mezi Trevisem (kde hrál Jirka loňskou sezonu, pozn. redakce) a Padovou o trenérech a hráčích, ale neslibuju.

Statistika utkání

Od této sezony mohou trenéři týmů v A1 zařadit do zápasové sestavy dvě libera, tj. celkem 13 hráčů. FIVB uvažuje o přidání této možnosti do oficiálních pravidel volejbalu. Světelné tabule však na tuto úpravu nejsou připraveny, proto můžete vedle jména Martina Lébla vidět druhého libera Maceraty Gioviho.

Nástup Maceraty, uprostřed s číslem 1 Martin Lébl.

Jiří Král poskytuje po utkání rozhovor pro italskou televizi.