23. kolo A1: Boje o play-off i o udržení

Do konce základní části italské ligy zbývají už jen 3 kola a tak se všechny týmy snaží získat co nejlepší umístění. A to nejen ty na čele tabulky, ale hlavně ta družstva, která potřebují každý bod pro účast v play-off a také ta která hrají o záchranu. Systém je takový, že prvních 8 týmů postupuje do play-off a poslední dva sestupují přímo do druhé ligy. Takže jaké bylo 23. kolo?

Montichiari - Trento 3:1 (25:27, 25:23, 25:23, 25:23) MVP Mikka Esko

Montichiari na své domácí půdě předvádělo hned od prvních výměn hezký a útočný volejbal a zaskočilo tím tak favorizované Trento. To bylo od začátku nedůrazné v útoku a mělo problémy nejen s bloky domácích, kde byl hodně vidět Australan Daniel Howard, ale i s tvrdými servisy domácích. První set vyhrálo Trento jen díky Leandru Vissottovi, který šel za stavu 25:25 na servis a dal dvě esa. Další tři sety pak měly v podstatě stejný průběh, Montichiari si  vytvořilo mírný náskok, na který Trento vždy zareagovalo až na konci setu, ale tyto minibreaky domácím stačily na uhájení vítězství. Z jejich týmu byl nejvíce bodujícím hráčem Mauro Gavotto (22b.), na straně hostí Leandro Vissotto (17b.).

Cuneo - Perugia 3:2 (25:23, 22:25, 25:21, 23:25, 11:15) MVP Wout Wijsmans

Perugia si přijela do Cunea pro první prohru po devíti vítězstvích, ale nedala svou kůži zadarmo a vydřela alespoň bod. Cuneo bylo lepší především na útoku, kde řádil Wout Wijsmans a připsal si skvělých 26 bodů. Zřejmě byl posilován i vědomím, že jeho partnerka měla ten den termín porodu, tak se snažil hrát co nejlíp? Cuneu skvěle vycházelo i podání, přestože přímých bodů dali jen pět (Perugia 8), nadělali přijímačům Perugie velké problémy a i kvůli tomu byl střídán smečař hostí Christian Savani, kterého nahradil Srb Nikola Kovačevič. Nejvíce bodů v dresu hostí si připsal Jan Štokr (20 bodů, z toho 3 esa). Ani to, ale nestačilo a v tie-breaku jasně dominovalo domácí Cuneo. Na této výhře se podílel i Petr Pláteník, který byl nejen jistotou na přihrávce, ale i na útoku (11 b.), bohužel ve 4.setu musel být střídán pro podezření na natržený břišní sval.

Macerata - Treviso 3:2 (19:25, 25:21, 25:23, 20:25, 16:14) MVP Igor Omrčen

Nezvykle vyrovnaný souboj se odehrál v Maceratě, ačkoliv se čekalo jasné vítězství domácích. Treviso ale potřebuje každý bod, aby si udrželo play-offové pozice a podle toho také hrálo. Maceratu zaskočili hned v prvním setu, který lehce vyhráli. Macerata ale předvedla svou sílu a perfektní souhra nahrávače Vermiglia s univerzálem Omrčenem (31 bodů celkem, třetí MVP v řadě) pomalu ale jistě strhávala vítězství na svou stranu. Za stavu 2:1 už nikdo nečekal žádné drama, ale opak byl pravdou. Treviso neskládalo zbraně ani v tie-breaku. Tam však domácím pomohla skvělá obrana v poli i 2400 fandících diváků. Martin Lébl udělal pouze 1 bod z bloku, ovšem na útoku to bylo bodů 12. V dresu Trevisa byl nejlepším hráčem blokař  Gustavo (18b.) a smečař Cisolla (17b.). Do základu Trevisa opět nastoupil i slovenský blokař Kohút (7b.).

Forlí - Padova 3:0 (25:22, 25:20, 25:23) MVP Alberto Casadei

Padova měla poslední šanci na teoretickou záchranu, ale stejně tak i Forlí. To dokázalo využít domácího prostředí a stále ještě může doufat v záchranu, naopak Padova už je definitivně v A2. Útočný prapor Padovy držel jako jediný Robert Kromm, který zaznamenal 22 bodů. Nikdo z jeho spoluhráčů se nedostal přes 10 bodů. Naopak v týmu Forlí se blýskl střídající univerzál Alberto Casadei s 18 body, dále pak smečař Molteni s 16 body a další smečař Patriarcha s 11 body. Český blokař Jiří Král nastoupil do základní sestavy až ve třetím setu.

Verona - Vibo Valentia 0:3 (22:25, 20:25, 15:25) MVP Elvis Contreras

Další ze zápasů, kde se mělo bojovat o každý bod, a realita pak byla jiná. Verona sice stále drží osmou postupovou pozici, ale Vibo se na ni touto výhrou dotáhlo a ztrácí pouze 3 body. Pro Vibo to bylo třetí vítězství v řadě, kdy neztratili ani set. Léčebná kúra argentinského trenéra stále zabírá. Vibo přehrálo Veronu především v útoku ale i v obraně, kdy jako tým získali 9 bloků, naopak Verona pouze jeden. Kromě Michala Laska, který zaznamenal 16 bodů, se žádný z jeho spoluhráčů nepřehoupl přes hranici deseti bodů. V dresu Viba to byli hned 3 hráči a to Diaz (13b.), Simeonov (16.) a Contreras (15b.).

Modena - Martina Franca 3:2 (25:21, 15:25, 25:20, 23:20, 15:13) MVP Angel Dennis

Další z řady tie-breaků odehraných v tomto kole. Modena i Martina Franca měly jasný cíl - vyhrát. Oba týmy potřebují co nejvíce bodů, aby si zajistily záchranu v lize, což se částečně povedlo Modeně. Té stačí získat v posledních třech kolech alespoň dva body. Martina Franca potřebuje body tři. Domácí zápas rozehráli v pohodě a k tomu jistě přispěla i změna na postu univerzála. Místo nevýrazného Koistry poslal Zanini na jeho post smečaře Dennise. Jen pro zajímavost tento tah chtěl udělat již v září trenér Giani, hráči ale byli proti. Tentokrát to ovšem vyšlo a Dennis zaznamenal 31 bodů. Do základu Modeny se po zranění vrátil brazilský smečař Murilo Endres (bratr blokaře Gustava) a hned si připsal 13 bodů. V týmu Martiny Francy byli nejvíce vidět smečař Černič s 18 body a hvězda týmu Luigi Mastrangelo s pěti bloky a šesti body z útoku.

Piacenza - Pineto 3:1 (25:19, 25:23, 18:25, 25:19) MVP Leonel Marshall

Stále bez své největší opory Hrista Zlatanova nastoupila Piacenza k domácímu zápasu s jednoznačně slabším soupeřem. A s výjimkou třetího setu svou roli favorita potvrdila. Do základu opět nastoupil smečař Marshall a předvedl se v dobré formě. Zaznamenal 22 bodů a byl vyhlášen nejlepším mužem utkání. V základu nechyběl ani Michal Rak, který si připsal 4 body z útoku, 2 z bloku a 2 z podání. Jeho blokařský kolega Novica Bjelica zaznamenal bodů 11. Naopak v týmu Pineta byl nejvíce vidět smečař Cleber s 19ti body a univerzál Rivaldo s 15ti body, který stále vede tabulku nejvíce bodujících hráčů ligy.