17. kolo A1: Štokr vs. Lébl, Rak vs. Pláteník

17. kolo přineslo divákům v Perugii nádherný volejbalový zážitek. Domácí přivítali na své palubovce tým Maceraty, který ve zdejší hale ještě nikdy neprohrál. V předchozích vzájemných třinácti zápasech se dvanáctkrát radovala Macerata a pouze jednou Perugia. Pro oba týmy jsou tato utkání v podstatě derby, ačkoliv se každé město nachází v jiném zeměpisném regionu, vzdáleností jsou si v rámci ligy nejblíže.

Do utkání bohužel nenastoupil Martin Lébl, který má potíže ze zády a trenér De Giorgi ho šetří na zápasy v Lize mistrů a také do zápasů italského poháru, který se rozehraje už tento měsíc. Jediným českým zástupcem byl hned od začátku Jan Štokr.

Pro domácí tým se zápas vyvíjel slibně, ale hned v koncovce 1. setu, se ukázala síla Maceraty a hladce zvítězila 25:19. Do 2.setu vstoupli domácí s ještě větším odhodláním a bojovalo se takřka o každý bod. Bohužel ve vyrovnané a vypjaté koncovce se opět radovali hosté, když po chybě Savaniho a Pipiho na příjmu zvítězili 31:29. Ani po takto prohraném setu domácí nesložili zbraně a bojovali dál. Na konci setu Macerata vedla 23:22 a domácí trenér Di Pinto poslal na servis Slováka Martina Němce (synovec Richarda Němce) a nahrávače Serafínino. Tah se záhy projevil jako správný. Martin zatlačil na podání a Perugia  zvítězila 25:23. Drama pokračovalo, a i ve čtvrtém setu se družstva přetahovala o každý bod, a rozhodla opět koncovka, ve které zvítězili domácí nejtěsnějším rozdílem 25:23. V tomto setu také nastoupil i Martin Lébl, který si nakonec připsal 3 body. Tie-break už byl o hře nervů, kdy větší touhu po vítězství projevili domácí a nakonec v něm zvítězili 15:13. Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl Jan Štokr, který zaznamenal 32 bodů a přes svou výšku byl i hodně vidět na zemi při obraně. Perugia si touto výhrou udržela 5. místo v tabulce, naopak dle slov Martin Lébla „přetrénovaná“ Macerata klesla na místo třetí.

Dalším českým soubojem byl zápas Piacenzy proti Cuneu. Stejně jako Macerata i Cuneo ještě v Piacenze neprohrálo a tuto statistiku si udrželo i po nedělním zápase. Zvítězilo 3:0 na sety. Ačkoli to byl opět souboj o každý bod, Cuneo předvedlo komplexnější výkon. K jeho výhře také přispělo několik chyb, které nakupil domácí Marshall, jindy v podstatě neomylný. V základu Copry nenasoupil nahrávač Meoni (zranění zad), naopak do základu Cunea se vrátil Petr Pláteník, který odehrál celý zápas a připsal si 9 bodů. Naopak Michal Rak byl využíván jen málo, což se projevilo i na jeho bodovém zisku - pouze 2 body.

Souboj poslední Padovy s Montichiari nepřinesl žádné překvapení a šestý tým v tabulce hladce přehrál na své palubovce soupeře 3:0. Do tohoto zápasu zasáhl i Jiří Král, který si připsal 4 body. Bohužel ani ostatním z jeho týmu se nedařilo a nejvíce bodujícím hráčem v dresu Padovy byl Němec Robert Kromm, který si jako jediný udržuje vysoký standard na útoku a v tomto zápase zaznamenal 16 bodů.

Také Trento nepřipustilo žádné pochyby o tom, kdo je v současné chvíli leaderem ligy. Vibo Valentia porazilo hladce 3:0, po setech 25:22, 25:21, 25:18. V dresu Trenta zářil na univerzálu hrající Brazilec Vissotto, který udělal 18 bodů, naopak Vibo sehrálo zápas bez své největší opory univerzála Simeonova. Opět bulharské jméno jako je Zlatanov z Piacenzy, ale oba s italskými pasy a oba se zkušenostmi z italského národního týmu.

Tie-breakem skončil i zápas týmů z konce tabulky Forlí a Pineta. Forlí, které se snaží odpoutat od sestupových pozic sehrálo sice vyrovnaný souboj ve všech 4 setech, vítězství v tie-breaku ale získalo domácí Pineto, které si tak připsalo 2 body a zůstává 3. od konce, ovšem se stejným bodovým ziskem jako má Vibo Valentia. Forlí je stále předposlední. Tyto týmy nemají ve svých řadách nějakou známější osobnost a je to na výkonech obou týmů znát. Za zmínku stojí jen libero Forlí, kterým je Francouz Henno, jedno z nejlepších liber v Evropě a Ital Molteni, který v tomto zápas získal 23 bodů.

Treviso si doma celkem hladce poradilo s Modenou, od které se očekávalo, že se popere o vítězství, ale nestalo se tak. Naopak Treviso doufá ve zvýšení výkonnosti a v úspěch v domácím poháru. I přes tuto výhru zůstává pouze na osmé příčce, což, jak už bylo několikrát zmiňováno, není pozice, na jakou by byli v Trevisu zrovna zvyklí.

Posledním zápasem kola, byla pondělní dohrávka, kde Verona hostila tým Martiny Francy. Ta, ale od samého začátku ztrácela a Verona si vybudovala několikabodový náskok. Tento náskok si udržela až do konce a hladce vyhrála první set 25:19. Stejný průběh měl i set druhý, kdy zejména domácí univerzál Lasko a smečař Parodi byli k nezastavení. Ve třetím setu tým hostů zabojoval a vytvořil si hned od začátku mírný náskok. Ten ale neudržel a po vyrovnané koncovce se z vítězství radovala Verona. MVP zápasu byl vyhlášen dvaadvacetiletý italský smečař Simone Parodi, který získal 18 bodů a úspěšnost na útoku 80%.